سیزدهمین نمایشگاه بین‌المللی ایران پلاست صبح امروز و در واپسین روز شهریورماه با حضور بیش از 600 غرفه گذار داخلی و خارجی آغاز به کار کرد.

به گزارش ستاد خبری ایران پلاست، وزرای نفت و صنعت، معدن و تجارت به همراه معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی و مدیرعامل شرکت NPC در آیین گشایش سیزدهمین دوره نمایشگاه بین‌المللی ایران پلاست حضور داشتند.

 در این دوره از نمایشگاه، 570 شرکت داخلی و 35 شرکت خارجی از کشورهای چین ، هند، ایتالیا، ترکیه و روسیه حضوردارند.امسال 12 هیئت اقتصادی از 10 کشور عراق(3 هیئت)، افغانستان، ترکیه، آذربایجان، پاکستان، ویتنام، ارمنستان، کنیا، هند و تونس  دعوت شده‌اند تا از نمایشگاه بازدید کنند. همچنین ۱۴ کشور مستقل نیز از کشورهای ایتالیا، اوکراین، چین، رومانی، روسیه، سوریه، لبنان، افغانستان، قزاقستان، ازبکستان، ارمنستان، عراق، تاجیکستان و ترکیه برای بازدید از دستاوردهای مشارکت کنندگان در نمایشگاه در ایران پلاست حضور یافته اند.25 همایش و نشست تخصصی جانبی به همت تشکل ها و انجمن ها و شرکتهای داخلی و خارجی فعال در صنعت پلاستیک در حاشیه این نمایشگاه برگزار میشود.

معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی، مهندس بهزاد محمدی در مراسمی که به همین مناسبت در سالن خلیج فارس برپا شد، طی سخنانی  گفت: ایران پلاست مهمترین رویداد خاورمیانه و کانال ارتباطی صنایع پتروشیمی و بالادستی با صنایع تکمیلی و تبدیلی است. در این دوره اقدامات خوبی انجام شده، از جمله حمایت از شرکت های دانش بنیان.

در این نمایشگاه 36 شرکت دانش بنیان، 15 استارت آپ و سه شرکت شتابدهنده استارتاپ ها حضور دارند

 وی به مهم ترین رویداد جانبی ایران پلاست یعنی حضور وزرای نفت کشورهای عضو اکو هم اشاره کرد و افزود: این همایش در روز پایانی نمایشگاه برگزار خواهد شد و در خلال نمایشگاه نیز به همت انجمن ها کارگاه های آموزشی متعددی برپا خواهد بود

بهزاد محمدی در ادامه گفت: معتقدم که توسعه صنایع پایین دستی در کشور ارتباط مستقیمی با توسعه صنایع پتروشیمی دارد. سرمایه گذاری صنعت پتروشیمی از سال 1397 با  56 مجتمع و  با سرمایه گذاری 53 میلیارد دلاری، در سال 1400 به 83 مجتمع  و تا 1404 به 109 مجتمع خواهد رسید که مجموع سرمایه گذاری انجام شده نیز با 93 میلیارد دلار خواهد بود

صنعت پتروشیمی از ارایه 90 محصول پلیمری با 300 گرید امروز، در سال 1404 به 103 محصول پلیمری خواهد رسید و اشتغال زایی صنایع پایین دستی با این ظرفیت ساخته شده در بالادست، در سال 1404 معادل 880 هزار شغل خواهد بود

بیژن زنگنه، وزیر نفت هم در این طی سخنانی گفت: در سال ۷۶ و در دولت اصلاحات، ارزش محصولات پتروشیمی به قیمت آن زمان یک میلیارد دلار بود که با تلاش دولت، وزارت نفت و شرکت ملی صنایع پتروشیمی در آن دوره توانستیم مجموعه بزرگی از طرح‌ها را آغاز کنیم که بخشی تا سال ۸۴ و بخشی نیز در سال‌های بعد به نتیجه رسید.

ارزش کنونی محصولات پتروشیمی بیش از ۱۶ میلیارد دلار است.

وی با اشاره به اینکه طرح‌های پارس جنوبی و ان‌جی‌ال‌های ۳۱۰۰، ۳۲۰۰، خارک و پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس در تأمین خوراک مجتمع‌های پتروشیمی تعیین کننده هستند، تصریح کرد: طرح پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس ۳.۴ میلیون تن، ان‌جی‌ال ۳۲۰۰ هشت میلیون تن، ان‌جی‌ال ۳۱۰۰، ۹۰۰ هزار تن، خارک ۲.۴ میلیون تن، پالایشگاه پارسیان سپهر ۳.۳ میلیون تن و پتروپالایش کنگان ۳.۵ میلیون تن در سال تولید خواهند داشت.

زنگنه در خصوص جهش دوم صنعت پتروشیمی که تا پایان سال ۱۴۰۰ ادامه دارد، گفت: با تحقق این جهش، تولید این صنعت به بیش از ۲۵ میلیارد دلار با قیمت پایه سال ۹۲ می‌رسد و ظرفیت تولید صنعت پتروشیمی به بیش از ۱۰۰ میلیون تن خواهد شد.

زنگنه تصریح کرد: ۱۵ طرح پتروشیمی از ابتدای دولت یازدهم به ارزش ۵.۲ میلیارد دلار به بهره برداری رسیده و ۲۷ طرح جدید نیز تا پایان سال ۱۴۰۰ تکمیل می‌شود.

وزیر نفت با بیان اینکه جهش سوم پتروشیمی تا پایان سال ۱۴۰۴ محقق خواهد شد، گفت: در این جهش ایجاد تنوع خوراک، محصولات، تولید پروپیلن و متنوع سازی زنجیره پایین دست بسیار مورد تأکید وزارت نفت است و مناسب‌ترین خوراک استفاده از گازطبیعی است.

وی با اشاره به اینکه آمایش سرزمین مورد توجه وزارت نفت است، افزود: با توجه به اینکه مجتمع‌های پتروشیمی به آب احتیاج دارند بنابراین تصمیم گرفته شده در کنار سواحل خزر و بعضی از مناطق کشور که توان تأمین آب دارند به شرط ایجاد زنجیره پایین دست در کنار آنها، صنعت پتروشیمی توسعه یابد.

زنگنه هدف جهش سوم صنعت پتروشیمی را تا پایان سال ۱۴۰۴ تحقق ظرفیت تولید بیش از ۱۳۰ میلیون تنی به ارزش ۳۷ میلیارد دلار عنوان کرد و گفت: مصرف هیدروکربورهای مختلف واحدهای پتروشیمی حدودا معادل ۱.۵ میلیون بشکه خواهد بود.

وزیر نفت با اشاره به اینکه وزارت نفت هم اکنون ۵ میلیارد دلار خوراک به واحدهای پایین دست پتروشیمی می‌دهد، اظهار کرد: هیچ صنعتی در کشور مشابه این صنعت نداریم که تا این اندازه خوراک به واحدهای پایین دست خود بدهد. البته عامل محدودکننده در اختصاص خوراک بیشتر واحدهای پایین دست نیستد بلکه باید بازار وجود داشته باشد که این بازار نیز پارامترهای متغیری در کشور دارد.

 

 به روزرسانی می شود ...