محمدرضا شاکری، مدیر عامل شرکت ماشین سازی پارسیان از معدود افرادی است که در سالهای رونق واردات ماشین آلات فرآیندهای پلاستیک هم، لذت ساخت ماشین را رها نکرد و همچنان یک سازنده باقی ماند. حتما که در این مسیر با سختی های بسیاری روبرو بوده و خصوصا به دلیل عدم موجود بودن نقشه راه برای صنایع کشور از جمله صنایع پلاستیک کشور، مسیر برای او همچون بسیاری از صنعتگران کشور هموار نبوده است.

به گزارش ستاد خبری ایران پلاست شاکری در توضیح فعالیت های این شرکت گفت: ما دستگاه‌های تزریق پلاستیک از 100 تا 1500 تن را تولید می کنیم. همچنین در زمینه‌ی دستگاه‌های تزریق دو صفحه ای بیش از 12 سال سابقه داریم. اولین سازنده‌ی دستگاه MIM (metal injection molding) و PIM (powder injection molding) در کشور هستیم که قابلیت قالب‌گیری فلز و پلیمر در این ماشین‌آلات وجود دارد. ما برای ماشین‌الات تولیدی شرکت 2 سال گارانتی و 10 سال خدمات پس از فروش ارایه می‌دهیم. امکان ارائه‌ی خدمات بعد از این بازه‌ی زمانی نیز وجود دارد.

 

ظاهرا در نمایشگاه از ماشین های جدیدی رونمایی کرده اید ... 
بله، امسال در سالن 6 غرفه‌ی 18  نمایشگاه ایران پلاست حاضر هستیم. این نمایشگاه همواره برای ما مفید بوده چرا که از دستاورد‌های سالیانه و تغییراتی که در ماشین‌آلات خود داده ایم، رونمایی می‌کنیم. امسال نیز سه مدل جدید از ماشین آلات خود را عرضه کردیم که مدل‌های جدیدی از ماشین‌های 100، 220 و 320 تن ما است. قصد داشتیم از یک ماشین دو صفحه‌ای جدید نیز رونمایی کنیم که متاسفانه برای این نمایشگاه آماده نشد.

 

تحریم ها چه اثراتی روی کار شما داشته است؟

تحریم‌ها باعث توقف ورود ماشین‌آلات خارجی و رونق کار ما شده است که این امر درباره‌ی همه‌ی فعالین ماشین‌ساز صادق است. به نظر من ماشین‌الات تولید داخل توان رقابت با نمونه‌های خاجی را دارند و در صورت تداوم شرایط فعلی و حمایت از تولید آینده‌ی خوبی در پیش خواهیم داشت. زمانی واردات بسیار سودمند تر از تولید بود که این امر باعث زمین‌گیر شدن بسیاری از تولید‌کنندگان شد اما در حال حاضر ورق برگشته و در صورتی که حمایت‌های فعلی از تولید تداوم یابد تا ده سال دیگر ایران مبدل به کره‌ی جنوبی خواهد شد. این را با اتکا به 28 سال سابقه‌ی تولید در این کشور عرض می‌کنم که ماشین‌سازان داخلی بسیار مجرب‌تر از روز‌های گذشته هستند و به بلوغ کافی برای تحقق این امر رسیده‌اند.

 

شما از معدود تولیدکنندگانی هستید که در زمان رونق واردات و سودآوری چشمگیر آن به تولید ادامه دادید چرا این راه را انتخاب کردید؟

من کار دیگری جز تولید و ساخت ماشین‌آلات صنعتی بلد نیستم! با وجود این که در تجارت و واردات، شما با مشکلاتی از قبیل دارایی و بیمه و ... مواجه نیستید و به راحتی به سود خوبی خواهید رسید اما من بر این باورم که وقتی توانمند‌تر از شرکت‌های خارجی هستیم نباید به این مقوله وارد شویم. حتی زمانی که در اوج بحران برای مدت کوتاهی وارد این عرصه شدم به سرعت از آن دل‌زده و ترجیح دادم که در کنار کارگرانی باشم که 20 سال در کنار یکدیگر به تولید مشغول بوده‌ایم.

 

عده‌ای معتقدند که تولید داخل توان پاسخگویی به بازار را ندارد، تکنولوژی مناسبی در اختیار ندارد و در نهایت محدودیت‌های وزارت صنعت را در خصوص "عدم ساخت" مشکل‌آفرین می دانند، چه نظری در این باره دارید؟

من این ادعا‌ها را بی پایه و اساس می‌دانم چرا که آمار دقیقی از بازار مصرف وجود ندارد. زمانی در این کشور به صورت سالیانه هزار دستگاه تزریق وارد می‌شد که به صورت از دم قسط در اقساط 36،24،12 ماهه به فروش می‌رسید. باعث می‌شد کسی که توانایی خرید دو ماشین را دارد شش ماشین خریداری کند و اقساط آن را به راحتی پرداخت نماید. این که امروز نیز شاهد رشد خرید و فروش ماشین‌آلات دست دوم هستیم نشات گرفته از همین موضوع است. در حال حاضر زمان تحویل ماشین‌آلات تولید داخل و وارداتی یکسان است. در مورد تکنولوژی نیز این ادعا درست نیست و به صراحت می‌گویم که از این نظر با کشور چین برابر هستیم اما از اروپا عقب هستیم. باور دارم که در صورت تداوم شرایط فعلی و حمایت از ماشین‌سازان به زودی توان رقابت با اروپا را نیز پیدا خواهیم کرد. همان طور که مواردی از این قبیل پیشرفت‌ها شکل گرفته و تولید ماشین‌آلاتی در داخل آغاز شده که تا به حال در ایران تولید نشده بودند.

ماشین‌‌‌‌‌سازی شاخص فناوری و پیشرفت یک کشور است. در تمام کشور های پیشرفته شاهد حضور ماشین‌سازان قدرتمند هستیم نه واردکنندگان و تولیدکنندگان محصولات قدرتمند! بعضی از ماشین‌آلاتی که ما تولید می‌کنیم نمونه‌ی چینی ندارند و در برخی از موارد مشابه نیز سابقه‌ی تولید بیشتری از چینی‌ها داریم. این را هم باید اضافه کنم که پیشرفت امری تدریجی است اما این که از کشور‌هایی مانند چین و ترکیه عقب‌تر هستیم را هرگر نمی‌پذیرم. حرکت‌های رو به جلوی خوبی آغاز شده‌اند. اگر تا سال گذشته ماشین سازان داخلی تنها سه شرکت بودند اکنون تعداد آن‌ها به 10 شرکت رسیده و خیلی از واردکنندگان نیز در صدد تولید ماشین‌آلات برآمده‌اند. از زمان تخصیص ارز مرجع و سود‌های کلان وارداتی عبور کرده‌ایم و ورق برگشته است. در حال حاضر شرایط به نفع تولیدکنندگان و تولید است.

 

نمایشگاه‌های تخصصی چه نقشی در توسعه‌ی صنعت کشور‌ها دارد؟ ایا ایران‌پلاست توانسته است این نقش را ایفا کند؟

نمایشگاه ایران‌پلاست همواره نمایشگاه مفیدی بوده و ما در این نمایشگاه توانسته‌ایم به بازار‌های کشور‌های دیگر ورود کنیم و سهمی از آن به دست آوریم. هر نمایشگاه سطح فناوری در یک کشور را به نمایش می‌گذارد، ایران پلاست نیز عهده دار این امر در ایران است.

 

و در پایان؟

در شرایط سخت کنونی مسئولین باید تلاش کنند تا راه تولید هموار شود کسی قادر به تحقق این امر است که حضور فعال در این زمینه داشته باشد. علت شکست خوردن بسیاری از سیاست‌ها به این دلیل است که افراد در این زمینه تجربه‌ای نداشته‌اند و از نظر من باید این کار به انجمن‌ها واگذار شود. ما باید برای پیشرفت از کشور‌های دیگر الگو بگیریم و بعد از تطابق با فرهنگ خود در جهت اجرای آن بکوشیم.

نگاه‌های جزیره ای نبز باید حذف شود و همه‌ی ارگان‌ها در یک راستا و در جهت تحقق یک هدف عمل کنند.