جلال سلکی، مدیرعامل شرکت مبدل حرارتی نسیم (نسیم مبدل) در گفت  گو با ستاد خبری ایران پلاست گفت: این شرکت از سال 1364 در زمینه تولید انواع مبدل حرارتی مشغول به کار است. ظرفیت تولیدی این کارخانه 3000 دستگاه در سال بوده و با صنایع پلاستیک، لاستیک، فولاد، پتروشیمی، سیمان و خودرو در ارتباط هستیم.

از سال 82 تا 90 صادرات در شرکت ما رونق خوبی داشت، اما با جهش قیمت ارز متاسفانه این امر به طور کامل متوقف شد. در حال حاضر مشغول پیگیری برای از سر گرفتن صادرات هستیم هر چند نوسانات ارزی برای رقابت و صادرات به شدت مشکل آفرین هستند. مضاف بر این که هزینه ی تمام شده ی تولید در ایران همواره رو به افزایش بوده. با همه ی این تفاسیر به کشور ترکیه صادرات مستقیم داشتیم. در بسیاری از دستگاه های تزریق صادراتی نیز از مبدل های ما استفاده می شود.

 

سلکی درباره ی حضور و تازه های ارایه شده در ایران پلاست می گوید: امسال ما در سالن 7 و غرفه ی 23 نمایشگاه حضور داریم و برای این نمایشگاه، تبخیرکننده ها (evaporator) و کندانسور ها(condenser) های جدیدی را عرضه خواهیم کرد که با توجه به این که چیلرسازان نیز در این نمایشگاه حاضرند امید‌وار به عقد قرار داد با آن ها هستیم.

 تحریم یک شمشیر دولبه است. از طرفی باعث می شوند کارخانه جات قطعات وارداتی خود را از بازار داخل تامین کنند و از طرفی دیگر برخی از مواد و تجهیزات به سختی در کشور پیدا می شوند. به عنوان مثال در حوزه ی فعالیت های ما لوله های تیتانیومی، استیل و آلیاژی مس- روی به سختی پیدا می شوند که به تولید ضربه می زنند. البته من معتقدم که می توان تحریم ها و تهدید های آن را به فرصت تبدیل کرد.

 

سلکی درباره ی نحوه ی ایجاد رونق در تولید و افزایش اشتغال معتقد است: برای رونق کار خود امیدوار به حمایت های دولت نیستیم اما باید موانعی مانند مالیات و ارزش افزوده که قوانین دست و پا گیر و مخل تولید هستند از سر راه برداشته شوند. همین طور ثبات در بازار یکی از مولفه های اصلی تولید است. در کشور ترکیه بعد از کودتایی که صورت گرفت دولت برای حمایت از تولید کننده یارانه وضع کرد تا به آنان آسیبی نرسد. در حال حاضر امید ما فقط به خدا است. پس از 35 سال فعالیت در عرصه ی تولید می دانم در صورتی که کشور به صورت صحیح مدیریت شود آینده ی خوبی در انتظار صنعت و صنعتگر است چرا که ظرفیت های خوبی در کشور ما وجود دارد.

 

وی در پایان افزود: باید به کارگاه های کوچک و متوسط اهمیت بیشتری داده شود و این را باید بدانیم که تولیدکنندگان کشور افراد نجیبی هستند و در واقع این تولید کننده است که امنیت جامعه را با ایجاد اشتغال تامین می کند.