شرکت سپهر دنیا بیش از 25 سال در زمینه ی تولید فوم های پلی یورتان سابقه داشته و 5 سال است که تولید این ماده را در کشور آغاز کرده است. محصولات این شرکت شامل فوم های نرم(flexible) ، سخت(rigid) ، نیمه سخت(semi‌ rigid) ، پنلی پیوسته(continuous)  ،ناپیوسته (discontinuous)  و اسپری هستیم که مورد آخر برای عایق حرارت و صوت به کار می رود .

به گزارش ستاد خبری ایران پلاست، مهدی لاری مدیر فروش این شرکت می گوید: ما از معدود تولید کنندگان مواد اولیه ی فوم های پلی یورتان در کشور هستیم و تعداد این شرکت ها از تعداد انگشتان دو دست کمتر است اما وارد کنندگان این حوزه متعدد اند. ما در حال حاضر تحت لیسانس یک شرکت اسپانیایی مواد اولیه ی خود را تولید می کنیم و با به کارگیری تحصیل کردگان دانشگاهی با مدرک دکتری در رشته های پلیمر مکانیک و شیمی در نظر داریم که وابستگی خود را روز به روز کاهش داده و به اسقلال کامل در این حوزه دست پیدا کنیم.

فوم پلی یورتان از دوبخش پلی ال و ایزو سیانات تشکیل می شود که ما پلی ال را به راحتی تولید می کنیم و برای تولید ایزو سیانات وابستگی ارزی داریم که حدودا" 30 درصد از مواد مصرفی ما را تشکیل می دهد. در حال حاضر پتروشیمی کارون پتانسیل و ظرفیت تولید ایزوسیانات را دارد و امید واریم با همت این پتروشیمی ایزوسیانات هم در کشور تولید شود و این محصول را کاملا" بومی سازی کنیم.

لاری درباره ی رقبای وارداتی نیز می گوید : امکان واردات از اروپا وجود ندارد و تنها شرکت سپهر دنیا کیفیت برابر با محصولات این کشور ها را تولید می کند. مواد وارداتی در حال حاضر از کشور های چین و کره هستند که به مراتب کیفیتی پایین تر از محصولات ما دارند.

امسال در سالن 38 در غرفه ی 14 حاضر هستیم. چند سالی از این نمایشگاه دور بوده ایم ولی از سال گذشته مجددا" تصمیم به شرکت در این نمایشگاه گرفته ایم در سال گذشته این نمایشگاه برای ما بسیار مفید بود چرا که ضمن تجدید دیدار با مشتریان قدیمی خود، بسیاری از بازدید کنندگان از تولید فوم هایی در این سطح در ایران متعجب شدند. تصور آن ها بر این بود که این فوم ها تولیدکننده ی داخلی ندارند. امسال هم ما در این نمایشگاه دست به نو اوری زده ایم و چند مورد از نمونه های جدید فوم های سخت و اسپری پایه آب خود را معرفی کردیم. این محصولات سابق بر این وارداتی بودند. در ایران پلاست تلاش می کنیم تا هرچه بیشتر شناخته شویم و انگیزه ی زیادی برای به دست آوردن بازار های صادراتی داریم.

ما در ضمن دستاورد هایی که تا به حال داشته ایم و تلاش برای قطع وابستگی شرکت به واردات در صادرات نیز موفق ظاهر شدیم و در این حوزه به کشور های امارات، افغانستان و آسیای میانه صادرات داشته ایم. هدف گذاری شرکت ما کسب سهم حداکثری از بازار های آسیای میانه است.

لاری در پایان می گوید: باید برای رونق در تولید نرخ ارز ثابت نگه داشته شود چرا که در این نوسانات، تولید کننده با چالش مواجه می شود.