به نظرم نمایشگاه از نظر ترابری، اسپانسری و موارد اجرایی برگزاری بهبودهایی داشته و ما نسبت به سال قبل کمتر تحت فشار بودیم.

صباغی، مدیر عامل اطلس ماشین به ستاد خبری ایران پلاست در دومین روز نمایشگاه، گفت: متاسفانه امسال مهمان خارجی دعوت نکردیم، به دلیل این که امکان تجارت و داد و ستد با آن ها وجود نداشت و می توان گفت که آمدن آن ها بی فایده بود.

مسایل بین المللی و عدم ثبات ارز، تقریبآ" ما را بلاتکلیف و توان برنامه ریزی را از ما سلب می کند. همچنین صادرات ما دچار اخلال شده. در سال های قبل به عراق و افغانستان صادرات خوبی داشتیم اما در حال حاضر با چالش در این تجارت مواجه شده ایم. هرچند تجربیات چندین و چند ساله ی ما مانع از آسیب های جدی به فعالیت های شرکت شد و ما این صدمات را به حداقل رساندیم.

 

وی در ادامه گفت: در موارد اندکی وابسته به قطعات وارداتی هستیم که توان تولید آنها را نیز داریم اما قدم گذاشتن در این عرصه ها با چالش های زیادی همراه خواهد بود و امکان دارد تمام سرمایه گذاری ها و تحقیقات انجام شده با یک تصمیم یک شبه و نادرست از بین برود! می توان تقریبا" گفت به شرایط حال حاضر کاملا" بی اعتمادیم. من برای تلاش افراد مجموعه ام ارزش زیادی قائل هستم و نمی خواهم زحمات آنان به هدر رود.

حتی در مواردی ما در بین همکارانمان هم دچار چالش می شویم. در حال حاضر اگر بخواهیم قطعه ای را تولید کنیم نمی دانیم که باید از کدام انجمن مجوز بگیریم! دو انجمن ماشین ساز داریم که یک شکاف را در بین ماشین سازان ایجاد کرده و من از این بابت متاسفم که ما حتی در بین همکارانمان اتحادی نداریم و اخذ مجوز و هماهنگی برای شروع کار از هر یک از این انجمن ها دردسرساز خواهد بود.

ما 14 سال تحت عنوان یک انجمن بودیم اما الان موسس انجمن اولیه، انجمن دیگری را تاسیس کرده! در حالیکه از نظر من این دو هیچ تفاوتی با هم ندارند. در این مواقع مشهدی ها می گویند: چه سر به کلاه چه کلاه به سر ... البته که برای هر دو انجمن احترام قائل هستم و به برطرف شدن این اختلافات امید دارم.

تا چند ماه دیگر واحد جدیدی را تاسیس و چهل نیروی جدید در کارخانه ی ما شروع به کار خواهند کرد، اما برای این که در این نمایشگاه بخواهم از دستاوردهای شرکتم رونمایی کنم انگیزه ای نداشتم.

 

صباغی در خصوص نمایشگاه ایران پلاست و جایگاه منطقه ای و جهانی آن گفت: در مقایسه با نمایشگاه های کشوری مانند روسیه، ایران پلاست نمایشگاهی با کیفیت قابل قبول است و از نظر من در بین نمایشگاه کشور های هم تراز، رتبه ی خوبی دارد. هر چند که ایران پلاست برای من و همکارانم به مانند یک زلزله است. از یک طرف خوشحالیم که بار دیگر همکارانمان را خواهیم دید و از طرف دیگر اضطراب زیادی برای امور اجرایی داریم.

 

و آینده صنعت ماشین سازی پلیمر؟

هر کس در این عرصه و شرایط موجود از برنامه های بلند مدت و آینده ی معلوم حرف بزند اشتباه بزرگی کرده است. چون شرایط پایدار نیست و امکان دارد با حرف یک مسوول همه ی شرایط تغییرکند. من از سال 70 وارد این عرصه شده ام و برنامه های 5 ساله برای شرکت تنظیم کرده ام و در خیلی از موارد  از اهدافی که در این برنامه ها تنظیم کرده بودم نیز فراتر رفتم اما از سال 92 به بعد این برنامه ها و رسیدن به اهداف با مشکل مواجه شد و در حال حاضر نیز این برنامه ریزی ها برای ما امکان پذیر نیست.

 

آیا عدم حضور گسترده مشارکت کنندگان خارجی به دلایل معلوم، انگیزه ای برای حضور ماشین سازان نبوده است به نظر شما؟

صنعت ما یک صنعت سنتی است و ضعف ها و عقب ماندگی های ما زمانی آشکار می شود که فعالیت ها و پیشرفت شرکت های خارجی را ببینیم. این که همکاران من بعضا" ادعا می کنند که می توانند تمام دستگاه های مورد نیاز کشور را بسازند امری خلاف واقع است. چطور می توان با این تکنولوژی های قدیمی و صنعت سنتی پیشرفت کرد؟! ما در سال 110 دستگاه می سازیم در حالی که در کشور به بیش از 1500 دستگاه نیاز داریم و این امیدها واهی است. عدم حضور خارجی ها به ضرر ماست.