دارا پلاستیک غرب در زمینه تولید فیلم های شرینک بسته بندی و فروشگاهی در قالب سه واحد تولیدی فعال است. هوشنگ انوشیروانی، مدیر عامل  این شرکت به ستاد خبری ایران پلاست گفت:  صادراتی به کشور های همسایه و کشورهای جنوب خلیج فارس داشته ایم. مواردی هم به کشورهای بلژیک و سوییس صادرات انجام شده است.

صادرات صنایع پایین دستی پتروشیمی از توان بالقوه ای در کشور برخوردار است، اما نبود ارتباطات بانکی آن را با اختلال مواجه کرده. همچنین با مشکلات نوظهوری در این زمینه مواجه هستیم. به عنوان مثال در سال های گذشته تبادلات ما با عراق به صورت ریالی بود اما اخیرا" سامانه ما را مکلف به مبادلات ارزی و تحویل ارز کرده است و چون امکان افتتاح حساب های بین المللی را نداریم در رقابت تضعیف شده ایم.

از دیگر مشکلات ما تامین مواد اولیه است، قیمت پلی اتیلن مورد عرضه در بورس با ارز نیمایی متناسب است و با توجه به این که نرخ ارز نیمایی رو به افزایش بود، باعث بالا رفتن قیمت پلی اتیلن و ضرر تولید کننده می شد چرا که در قراردادهای بلندمدت امکان افزایش قیمت وجود ندارد. همچنین افزایش قیمت قدرت خرید مشتریان را کاهش می دهد. ما برای تامین مواد اولیه از بهین یاب استفاده می کنیم و معتقدم این سامانه باعث از بین رفتن بسیاری از ظرفیت ها شده است.  خوشبختانه طرحی (طرح افق) در حال پیاده سازی است تا پس از بررسی میزان فعال بودن واقعی یک شرکت، مواد اولیه به آن تخصیص یابد و من امید‌وار به موفقیت این طرح در آینده هستم.

 

انوشیروانی در باره ی حضور و نوآوری در ایران پلاست می گوید: ده سال است که به طور مداوم در این نمایشگاه حاضر بوده ایم. شرکت ما در نمایشگاه اربیل عراق نیز حاضر بود که از نظر تعداد مراجعه کننده و تخصصی بودن، نمایشگاه ضعیف تری است اما بازدیدکنندگان متخصص بودند و سیاهی لشکر به چشم نمی خورد.

شرکت ما همواره در تلاش بوده تا با افزایش ظرفیت، توان رقابتی خود را در بازار حفظ کند.

امسال با ارتقای دستگاه های تک لایه ی خود به سه لایه و  ارتقای دستگاه های دوخت خود توانسته ایم کیفیت محصولات را بهبود ببخشیم. همچنین شرکت ما به تولید نایلکس های فروشگاهی و کیسه های زباله تجدیدپذیر مشغول است. فروشگاه های زنجیره ای ملزم به استفاده از این محصولات شده اند و برخی از صنایع نیز برای استفاده از این محصولات ابراز علاقه مندی کرده اند.

 

انوشیروانی در باره ی آینده ی صنعت پلیمر کشور افزود: دوره ی پر تلاطمی را پشت سر گذاشته ایم و یک سری از کارخانه های کوچک از بین رفته اند و کارخانه های باقی مانده می توانند با برنامه ریزی مناسب رشد کنند. به طور کلی اهمیت دادن به صنایع کوچک است که باعث ایجاد اشتغال می شود.