حسین مددی، رییس هیات مدیره شرکت سولار پلیمرنواندیش در گفت و گو با ستاد خبری ایران پلاست گفت: این شرکت بیش از یک دهه است در زمینه تولید انواع مستربچ ها (رنگی، سفید و افزودنی ها) و کامپاندهای پلیمری و همچنین ارایه خدمات مشاوره ای به صنایع پلیمر و پلاستیک کشور مشغول به فعالیت است.

تولیدات ما در صنایع بسته بندی، خودرو، لوازم خانگی و ساختمان کاربرد دارند. طبق استانداردهای جهانی تولید می شوند و بر اساس نظراتی که از مشتریان دریافت می کنیم بهینه سازی می شوند.

 

وی می گوید که این شرکت در دوره سیزدهم ایران پلاست در سالن 35 و غرفه شماره 13 حضور دارد و با برنامه ریزی دقیقی به نمایشگاه آمده است: محصولات جدیدی را که در چند سال اخیر روی آنها کار کرده ایم و به بهره برداری رسانده ایم در نمایشگاه عرضه می کنیم. در تعاملی که با برخی شرکت ها داشتیم، تولیداتی را به مرحله فروش تناژ صنعتی رسانده ایم که در واقع جایگزین واردات بوده است. شرکت ها از این پس می توانند به جای تامین کننده های خارجی، از تولیدات داخلی ما استفاده کنند. اینها شامل کامپاندهای خاص هستند. کامپاندهایی با ترکیبات الاستومری که تا قبل از این از کشورهای چین و ترکیه و آلمان وارد می شدند. کاربرد و مورد استفاده آنها هم بیشتر در صنعت خودروسازی و قطعات خودرو است. یکسری مستربچ و افزودنی هم هستند که مشخصا برای صنایع فیلم در نمایشگاه رونمایی کرده ایم.

 

وی در خصوص صادرات این شرکت می افزاید: صادرات ما به صورت سنتی  به عراق و افغانستان است و در واقع مشتریان ما را پیدا می کنند.

هر چند متاسفانه به خاطر نوسان ارز و متغیر بودن قیمت ها، در حجم بالا نتوانستیم به اهداف خود برسیم. به طور مثال  تا به مشتری خارجی قیمت دادیم، طی یک هفته مجدد قیمت ها تغییر کرد! این موضوع تاثیر منفی دارد، چون به طور طبیعی مشتری خارجی به دنبال تامین کننده ثابت است.

 

او معتقد است آینده صنعت پلیمر به آینده کل صنعت کشور گره خورده است: متاسفانه چند ماهی است که رکود کلی داشته ایم که امیداریم با تدبیر مسوولین شاهد رونق صنعت در کشورمان باشیم.

عدم ثبات نرخ در بازار و و مشکلات واردات مواد اولیه مشکلاتی را برای ما به همراه داشته اما برای صادرات فرصت تلقی می شود. چون قیمت های ما نسبت به کشورهای همسایه رقابتی تر خواهد بود.

از طرف دیگر ماشین سازان داخلی ما مونتاژکار هستند  متاسفانه کیفیتی را که مد نظر ماست برآورده نمی کنند. تامین کنندگان ماشین آلات فرآیندهای ما خارجی هستند و ارزان ترین آنها هم چین است. در حال حاضر حتی برای واردکردن یک قطعه از ماشین هم به مشکل خورده ایم. بیش از یک ماه زمان می برد تا بتوانیم تهیه کنیم.

پیگمنت های رنگی ما هم اکثرا وارداتی هستند و پلی آمیدهای الیاف دار و تیتان ها که در تولید مستربچ استفاده می شوند از جمله مواد اولیه وارداتی ما محسوب می شوند.

 

مددی می گوید: زمان برگزاری نمایشگاه ایران پلاست خوب است و اطلاع رسانی این دوره هم نسبت به پارسال بهتر بوده است.