علی خرسند‌فر، مدیرعامل ماشین‌سازی شاهین است. وی از سال 68 به ساخت ماشین‌آلات قالب گیری تزریقی مشغول بوده که تا امروز ادامه داشته است.

وی به خبرنگار ستاد خبری ایران پلاست می گوید: ما تولیدکننده‌ی دستگاه تزریق از 100 تن تا 800 تن هستیم و مشتریان ما از صنایع مختلف مانند خودروسازی، لوازم بهداشتی ساختمان و تولید‌کنندگان لوازم الکتریکی هستند.

در این دوره از نمایشگاه ایران پلاست در سالن 6، غرفه‌ی شماره  11 حضور داریم. در ادوار مختلف ایران پلاست مشارکت داشته‌ایم و از حضور در این نمایشگاه رضایت کامل داریم. ایران پلاست یک نمایشگاه کاربردی و مهم برای تولید‌کنندگان است. البته در برخی از سال ها به خاطر از رونق افتادن تولید داخل از شرکت در نمایشگاه صرف نظر کردیم. اما احساس می‌کنم شرایط برای تولید‌کنندگان داخلی رو به بهبود است و در حال بازگشت به روزهای ایده آل دهه‌ی 60 هستیم. به طور خلاصه ایران پلاست را نماد ماشین‌سازی می دانم. با توقف واردات، ما در این نمایشگاه فرصت به نمایش گذاشتن توانمندی های خود را برای مشتریان داخلی و خارجی پیدا کرده ایم و از آن استفاده خواهیم کرد.

 

وی در توضیح روزهای ایده آل دهه شصت در صنعت ماشین سازی می افزاید: در دهه ی 60 ماشین ‌آلات تزریق وارد کشور نمی‌شدند و سازندگان داخلی نیاز‌های کشور را برطرف می‌کردند.

علاوه بر این به جای تامین مواداولیه از واسطه‌ها، اتحادیه ها وظیفه‌ی تامین مواد اولیه برای تولید‌کنندگان صنعت پلاستیک را بر عهده داشتند که باعث می‌شد هزینه‌ی کمتری برای آن بپردازیم.

 

خرسندفر می گوید: متاسفانه در حال حاضر تکنولوژی ماشین‌آلات ما متعلق به ده‌ ی هفتاد میلادی است. در سال گذشته بازدیدکنندگانی از آلمان داشتیم که به این امر اشاره کردند که این تکنولوژی متعلق به زمان جنگ جهانی دوم است! اما دانش فنی افراد حاضر در این صنعت بسیار بالاست و با دنیا فاصله‌ای نداریم. به طور خلاصه دانش به روز داریم اما ابزار مناسب برای بهره وری کامل از آن را در اختیار نداریم. معتقدم باید در زمینه ی واردات مدیریت صورت گیرد تا فاصله ما با دنیا کمتر شود.

 

خرسند فر معتقد است که ماشین سازی شاهین با دست پر به نمایشگاه آمده است: ما با دست پر در ادوار مختلف نمایشگاه حاضر شده‌ایم و امسال هم با مهندسی معکوس ماشین‌آلات خارجی تولیدات به‌روز‌تری را از نظر مکانیکی و الکترونیکی برای عرضه در نمایشگاه آماده کرده ایم.

در دهه ی 60 برای گسترش شرکت برنامه‌ریزی کردیم و بنا داشتیم تا دهه‌ی 80  این برنامه‌ها را اجرایی کنیم، اما به علت سیاست گذاری‌های نادرست در سالیان گذشته با وجود هزینه‌ها و فعالیت‌هایی که انجام داده بودیم این فرایند متوقف شد. در نظر داریم بعد از این وقفه‌ی طولانی، در سال آینده این کار را به سرانجام برسانیم. ما توان سه برابر کردن تولیدات خود را داریم و در تلاش هستیم تا در کوتاه مدت به این امر دست پیدا کنیم.

 

وی در پایان می گوید: دوستانی که در رده‌های بالای مدیریت نمایشگاه هستند، در این سال‌ها عملکرد قابل قبولی را به نمایش گذاشته‌اند. بنده بازرس انجمن ماشین‌سازان هستم و از کم و کیف تلاش این عزیزان اطلاع دارم. تنها چیزی که باید به نمایشگاه اضافه شود، تمیز دادن ماشین ساز واقعی از وارد‌کنندگان آن و حمایت بیشتر از آنان است که به آن کمتر توجه شده.

در صحبت هایم اگر به وارد کنندگان در این صنعت اشاره می کنم، به شخصه مخالفتی با فعالیت این عزیزان ندارم. انتقاد من به واردات بی رویه و بدون برنامه است. بازار سرمایه باید بیشتر به تولید داخل گرایش داشته باشد تا واردات، ما چهل سال است که در این حوزه فعالیت داریم این تجهیزات قدیمی ماست که مانع از پیشرفت و توسعه‌ی ما و ورود به بازارهای رقابتی بین‌المللی می‌شود. شرط پیروزی در جنگ اقتصادی کنونی تجهیز سربازان خط مقدم تولید به سلاح تکنولوژی است.