داوود فتاح مدیرعامل شرکت ساتراپ پلیمر است. به گزارش ستاد خبری ایران پلاست، از جمله محصولات این شرکت انواع فیلم های چند لایه Cast، رول و کیسه (استرچ فیلم ها، سایلیج فیلم ها، سفره یکبارمصرف، لمینیشن فیلم CPP و CPE، فیلم های شرینک و بسته بندی، فیلم های مالچ کشاورزی، فیلم تونل های کوچک کشاورزی، کاور، کیسه شرینک پالت، زباله، فریزر و ...) است. ظرفیت تولید این شرکت 8000 تن در سال و به صورت سفارشی است که با توجه به میزان سفارشات در هر سال حجم تولید هر یک از محصولات تغییر می کند. این شرکت در حوزه ی صادرات نیز از دیر باز فعال بوده و رویکرد خود را از صادرات غیرمستقیم و واسطه ای به صادرات مستقیم تغییر داده که با شرکت های عراقی و ترک در این زمینه مشغول به رایزنی و عقد قرارداد است.

 

فتاح انتقال ارز، رفع تعهدات ارزی و مبادلات با ارزهای غیر متداول را از مهم ترین چالش های صادرات می داند: در مواقعی برای مبادلات، پیش پرداخت دریافت می کنیم. با توجه به این که مکلف به رفع تعهدات ارزی و ارائه ی آن در سامانه های تعبیه شده هستیم، زمانی این امر امکان پذیر است که پروانه ی صادرات داشته باشیم و پروانه ی صادرات به جنس تولید شده تخصیص می یابد، بنابراین در اینجا تولیدکننده با چالش اساسی مواجه می شود. چون هنوز جنسی را تولید نکرده است. باید تدابیری در این زمینه اتخاذ شود تا در معافیت های مالیاتی دچار مشکل نشویم و یا حداقل نرخ ارز ثابت نگه داشته شود تا زمانی که ارز به دست ما می رسد تغییری در درآمد ما به وجود نیاید.

وضعیت موجود به نوعی برای صادرکنندگان بغرنج بوده و خیلی از افراد برای مدیریت بهتر این امر و رهایی از این مسایل به واسطه ها و تجار پناه می برند. سازمان توسعه ی تجارت باید بهتر به وظایف خود عمل کند و این موانع را از سر راه صادرکنندگان بر دارد.

 

فتاح درباره ی تحریم ها و اثر آن بر بازار داخل می گوید: این امر باعث کوچکتر شدن بازار داخل شده و تولیدکنندگان ظرفیت تولید خود را کاهش داده اند و یا به صادرات روی آورده اند. در این مورد افراد خارجی قیمت های بسیار پایینی را مطرح می کنند که به هیچ عنوان به نفع تولید کننده نیست و در حال حاضر صنعتگر تولید می کند و به قیمت پایین تر می فروشد و مدیریت متضرر شدن یا نشدن به عهده ی خود اوست و حمایت یا هدایتی صورت نمی گیرد.

 

این شرکت در ایران پلاست در سالن میلاد حضور دارد: همواره به طور مستمر در این نمایشگاه حضور داشته ایم. ایران پلاست، همواره از اهمیت بالایی برخوردار بوده چرا که صنایع بزرگ در آن شرکت می کنند و صنایع بالا دستی در کنار تولید کنندگان محصولات قرار می گیرند. در حوزه فعالیت ما نمایشگاه چاپ و بسته بندی نیز فعال است که از نظر من اهمیت کمتری نسبت به ایران پلاست دارد.

 

آیا محصول جدیدی در ایران پلاست ارایه خواهید کرد؟

ما در حال نصب خطوط تولیدی جدیدی در کارخانه ی خود هستیم و امسال با اتکا بر خطوط جدید و کارهای تحقیقاتی انجام شده از انواع جدید فیلم های مالچ و سایلیج خود رونمایی خواهیم کرد. فیلم های پلاستیک مالچ در کشاورزی برای جلوگیری از تبخیر آب، کاهش استفاده از سموم کشاورزی و جلوگیری از رویش علف هرز استفاده می شود. به طور معمول از فیلم های دمشی برای تولید آن ها استفاده می شود اما ما از خط تولید Cast فیلم خود برای تولید مالچ فیلم ها استفاده کرده ایم که مقاومت مکانیکی بالا، ماندگاری بهتر و و قیمت رقابتی از مزایای آن است. فیلم های دیگری هم ارایه می کنیم که کاربرد آنها در کف گلخانه است. وظیفه ی این فیلم ها افزایش دمای کف گلخانه به منظور از بین بردن قارچ و آفات خاک است که مصرف سموم را کاهش می دهد.

در تیم تحقیق و توسعه ما، مهندسین مکانیک، شیمی و کشاورزی همکاری و مهندسین پلیمر نیز به صورت مشاوره ای این تیم را همراهی می کنند. کار تحقیقاتی ما پس از آماده شدن نمونه در مستقیما" در محیط مصرف تست می شود و به کمک این تیم توانسته ایم نمونه های وارداتی را بومی سازی کنیم.