محسن بیگلر بیگی، عضو هیات مدیره و معاون بازرگانی پتروشیمی غدیر به ستاد خبری ایران پلاست گفت: ما با هدف حمایت از تولید ملی و با شعار آری به تولید ملی در این نمایشگاه حضور پیدا کرده ایم. با توجه به تحریم هایی که علیه جمهورری اسلامی ایران اعمال شده، ما در غدیر با حضور جوان های متخصص و همکاری با شرکت های دانش بنیان کشور توانسته ایم موفق به تولید مواد اولیه، قطعات و کمپرسورها شویم. سیاست ما همواره جذب سهم بیشتری در بازارهای فروش بوده است. پتروشیمی غدیر می تواند 6 گرید PVC را تولید کند که تاکنون دو گرید تولید شده است. 

ما در نمایشگاه های مختلفی در دنیا شرکت می کنیم و ایران پلاست به عنوان یکی از قوی ترین نمایشگاه های حوزه ی صنایع پایین دستی و پتروشیمی در منطقه ی خاور میانه است که حرف های زیادی برای گفتن دارد. استقبال بسیار خوبی نیز از این نمایشگاه به دلیل تخصصی بودن آن شده و نوع نمایشگاه به گونه ای است که باید از آن انتظارات کیفی داشته باشیم نه کمیتی. در همین مدت کوتاهی که از نمایشگاه گذشته کشور های مختلف برای همکاری با ما اعلام امادگی کرده اند و امیدواریم این رویه تداوم داشته باشد. به عنوان حامی ایران پلاست مایلم بتوانیم برند آن را ارتقا دهیم.

 

با چه کشورهایی مذاکره داشته اید؟

ما از کشور چین، کره، هند، عراق، افغانستان، کشور های حوزه ی CIS، ترکیه، مالزی و افریقا پیشنهاداتی داشته ایم. پیشنهادات مالزی و آفریقا در شرکت بازرگانی ما در حال بررسی است.  کره ی جنوبی نیز امادگی خود را برای تامین قطعات اعلام و مشخصات و لایسنس های خود را ارائه کرده که روی آن هم کار می کنیم.

 

ایران پلاست برای شما چه تفاوت هایی با سایر نمایشگاه ها ی بین المللی دارد؟

ما در نمایشگاه های خارجی برای تامین قطعات و مواد اولیه حاضر می شویم و کمتر برای فروش اقدام می کنیم مثلا" در نمایشگاهK   آلمان نیازمندی های خود را برطرف می کنیم. امید وارم در ادوار آتی ایران پلاست فرصتی نیز برای حضور کشورهایی که با ما مراوده داشته اند فراهم شود.

 

سهم پتروشیمی غذیر از بازار PVC کشور چه قدر است؟

در حال حاضر سهم ما از PVC کشور 17.5 تا 23 درصد است و ما بر اساس فرمایشات دکتر زنگنه در خصوص جهش دوم و سوم، از ابتدای سال، سیاست خود را بر اساس 100 درصد توان و ظرفیت خود قرار داده ایم که تولید 120 هزار تن PVC در سال است. تا به حال نیز بر همین اساس جلو رفته ایم و برنامه هایی نیز در این زمینه داریم. از جمله داخلی سازی مواد اولیه مصرفی.

 

صنایع پایین دستی کشور همواره چالش تامین مواد اولیه دارند. چرا؟

پتروشیمی غدیر از جمله شرکت هایی است که در حوزه ی شفافیت قدم بر می دارد و فروش داخلی ما کاملا" در بورس ارائه می شود. فروش خارجی نیز بر اساس مزایده است و ما به هیچ عنوان فروش به صورت مذاکره نداریم.

در بحث داخل شاهد هستیم که استقبالی از محصولات ما حتی به صورت اعتباری و تخفیفی نیز نمی شود!  یعنی صنایع پایین دستی ما قدرت مانور ندارند  و این امر مطلوب نیست، چرا که در کنار صنایع پایین دست است که به یک چرخه ی کامل دست پیدا می کنیم.

از ابتدای امسال شعار آری به تولید ملی را سرلوحه ی کار خود قرار دادیم و یک جمله ی طلایی داریم: برای ایران با آری به تولید ملی در راستای تحقق رونق تولید تلاش می کنیم. قطع به یقین سیاست ما حمایت از شرکت های داخلی است. شرکت های دانش بنیان ما تا به امروز کارهای بزرگی را انجام داده اند و به کمک این شرکت ها از کشور های خارجی بی نیاز خواهیم شد. ما در همین راستا نیز قدم هایی برداشته ایم. به عنوان مثال در مناقصه هایی که برگزار می کنیم  شرکت های دانش بنیان و شرکت های ایرانی امتیازاتی دارند  تا مناقصات را برنده شوند. در جلسه ای که با معاونت فناوری ریاست جمهوری داشتیم سرلیست های خود را بر اساس توانمندی های شرکت های دانش بنیان انتخاب کردیم و در مباحثی همچون کاتالیست، کمپرسور  و بسته بندی از دانش داخلی استفاده می کنیم.

 

و در پایان؟

امید وارم که تمام همکاران من در صنایع پتروشیمی کشور باور کنند که ما می توانیم و هیچ تحریم و سدی جلوی حرکت ما را نخواهد گرفت. این کشور هشت سال در دفاع مقدس نشان داد که هیچگاه تن به اعمال فشارها نخواهد داد و خود را حفظ خواهد کرد. باید باور داشته باشیم که ایران و ایرانی می تواند و اگر راهی وجود نداشته باشد، آن را خواهیم ساخت.