کاوه سلیمی فارغ التحصیل کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک و مدیر اجرایی نکو بهینه ماشین است که ده سال از فعالیت وی در این شرکت می گذرد. به گزارش ستاد خبری ایران پلاست، سلیمی می گوید: همیشه از ساخت داخل حمایت کرده ایم. در سال 91 و در اوج بحران تحریم ها، شروع به ساخت ماشین آلات کردیم. اما امروز نبود برنامه و استراتژی در این حوزه دست ما را بسته است. ما در این سالیان شاهد این بوده ایم که ماشین سازان خوب داخلی در ابتدا با رکود و در نهایت با تعطیلی کامل مواجه و از عرصه رقابت خارج شده اند. امروز با نبود ارز و سخت شدن واردات، دوباره ماشین سازی رونق گرفته اما این امر مقطعی است. ما 30 سال است که مرزها را بر روی واردات  خودرو  بسته ایم، اما پیشرفتی در این زمینه نکرده ایم!  بدون شک تداوم این شرایط ماشین سازی را نیز به سرنوشت مشابه دچار خواهد کرد، متاسفانه.

 

ما با سه برند مطرح ایزومی، هایشینگ و لشان کار می کنیم و واردات ما همچنان ادامه دارد. امری که در این مورد به آن بی توجهی می شود این است که با ممنوعیت واردات، کیفیت ماشین الات پایین می آید و در درجه ی بعدی تولید قطعات پلاستیکی با مشکل مواجه می شوند.

ما در سال به بیش از هزار دستگاه تزریق نیاز داریم که توان تولید آن در داخل وجود ندارد و در آینده ی نزدیک صنایع با مشکل مواجه خواهند شد.

 

در نمایشگاه با ارایه یک ربات حضور دارید ...

بله، ما امسال یک ربات ساخته ایم و علاقه مند به حضور در این عرصه هستیم اما وقتی برنامه ی مشخصی وجود ندارد انگیزه ها کم رنگ می شوند.

تاکید ما در حال حاضر بر روی تامین فرآیند است. از صفر تا صد تولید یک محصول را به مشتریان خود عرضه می کنیم که شامل انتخاب ماده اولیه، نوع ماشین، نیروی کار متخصص و چگونگی فرآیند تولید است. همچنین در زمینه ی اخذ مجوز و استانداردها و انجام آزمون های مورد نیاز مشتریان خود را یاری خواهیم کرد.

 

جهش دوم و سوم پتروشیمی ها آیا از نظر شما تاثیری بر صنعت ماشین سازی پلیمر کشور خواهد داشت؟

از نظر من این پتروشیمی ها و صنایع پایین دستی آن هستند که ایران را از این بحران ها نجات خواهند داد. اما همان طور که پیشتر هم اشاره کردم برنامه ای برای صنایع تبدیلی و تکمیلی وجود ندارد و ما دچار روزمرگی هستیم.

 

امسال در نمایشگاه عدم حضور شرکت های خارجی مشهود بود.